Najłatwiejszy sposób na Make Idealne Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką

Posted on

Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką. Placek drożdżowy z dżemem i migdałową kruszonką. Ciasto drożdżowe, ręcznie robione, przepis na kruszonkę, a pod kruszonką słodkie jabłuszka. UWAGA: jak wyjdzie za rzadkie dodajcie stopniowo mąki, jak za.

Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką Sama bardzo go lubiła a mi najbardziej smakowała kruszonka posypana obficie cukrem pudrem. Przygotowanie dania placek drożdżowy ze śliwkami i płatkami migdałowymi. Masło rozpuszczam w rondelku i odstawiam na bok do wystygnięcia. Mozesz miec Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką using 8 skladniki i 2 kroki. Oto, jak osiagnac ze .

Skladniki Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką

  1. Potrzebujesz 500 g of mąki.
  2. To 30 g of drożdży.
  3. To 150 ml of mleka.
  4. To 2 of jajka.
  5. Przygotuj 60 g of cukru.
  6. Przygotuj 100 g of masła.
  7. To of Dżem porzeczkowy.
  8. Potrzebujesz of Płatki migdałowe.

Wyśmienity, domowy placek drożdżowy z rodzynkami i kruszonką. Bardzo wysoki, to ogromna porcja drożdżowego ciasta. Placek jest prosty do upieczenia, bo ciasto drożdżowe możemy przygotować mikserem z hakiem (jest wtedy łatwiej i szybciej). Klasyczne ciasto ucierane ze śliwkami i kruszonką.

Placek drożdżowy z dżemem, płatkami migdałowymi i kruszonką krok po kroku

  1. Mąkę przesiać do miski. Mleko podgrzać. W środku mąki zrobić dołek i wlać ciepłe mleko, wkruszyć drożdże i dodać połowę cukru. Delikatnie wymieszać rozczyn, tak aby mąka po bokach została sucha. Przykryć ściereczką i odstawić na 15min do wyrośnięcia. Masło roztopić i dodać do rozczynu, do tego pozostały cukier i jajka. Wszystkie składniki dokładnie wyrobić. Wyrobione ciasto oprószyć mąka i odstawić do wyrośnięcia na 1h. Wyrośnięte ciasto zagnieść jeszcze raz i wyłożyć w blaszce..
  2. Na ciasto wyłożyć słoiczek dżemu, posypać płatkami migdałowymi i kruszonką(180g mąki, 100g masła, 100g cukru) Piec w 180'C przez 35 minut..

Można je upiec w piekarniku lub w prodiżu. Na jesienne wieczory, do szklanki mleka lub herbatki – dla domowników i znajomych. Na wierzch poukładać śliwki rozcięciami do góry, jedna obok drugiej. Pulchny drożdżowy spód, puszysta serowa masa i migdałowa kruszonka. Podpieczone ciasto wyjąć z piekarnika i rozłożyć na wierzchu masę migdałową.