Przepis: Pyszne Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego

Posted on

Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego. Gdy wypełnimy nim ciasto francuskie, otrzymamy pyszne, chrupiące przekąski na każdą okazję. Połączenie szpinaku i fety, to niezawodny sposób na pyszny farsz. Gdy wypełnimy nim ciasto francuskie, otrzymamy pyszne, chrupiące przekąski na każdą okazję..

Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego Mikser Kulinarny wyszukuje przepisy z polskich blogów kulinarnych, tym razem wyszukiwany jest przepis na koperty z ciasta francuskiego ze szpinakiem i fetą. Czosnek siekamy i przesmażamy wraz ze szpinakiem na niewielkiej ilości rozgrzanej oliwy. Dodajemy przekrojone na pół pomidorki i pokrojony w kostkę ser. Mozesz miec Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego using 8 skladniki i 2 kroki. Oto, jak osiagnac to.

Skladniki Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego

  1. To 1 of ciasto francuskie gotowe schłodzone.
  2. Potrzebujesz 1 opakowanie of szpinaku mrożonego rozdrobnionego.
  3. Przygotuj 30-40 dag of białego sera.
  4. To of Sól.
  5. Potrzebujesz of Oliwa.
  6. To of Pieprz.
  7. Potrzebujesz of Gałka muszkatołowa.
  8. Przygotuj Garść of orzechów włoskich.

Doprawiamy do smaku solą i pieprzem i delikatnie mieszamy. Na środku umieszczamy farsz i zawijamy rogi do góry. Tarta ze szpinakiem na cieście francuskim nie smakowałaby tak dobrze, gdyby nie ciasto listkowe. Jego przygotowanie jest czasochłonne i wymaga doświadczenia w gotowaniu, dlatego dobrą wiadomość stanowi fakt, że gotowe ciasto francuskie można nabyć w niejednym sklepie.

Koperty ze szpinakiem z ciasta francuskiego krok po kroku

  1. Na patelnię dajemy oliwę i wyrzucamy mrożony szpinak i rozmnażany go. Po rozmrożeniu przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową dalej odgrzewając. Zestawiamy z ognia i dodajemy rozkruszony ser. Ja lubię dużo sera i daje go ponad 40 dag. Orzechy są opcjonalnie jeśli ktoś lubi..
  2. Ciasto francuskie kroimy w kratkę i faszerujemy. Pieczemy zgodnie z opisem na opakowaniu..

Kupno szpinaku również nie powinno być problemem, szczególnie, że można użyć mrożonych listków. Masy raczej nie solimy, bo feta jest słona. Nakładamy szpinak z fetą w takich ilościach, żeby masa nie wypływała przy sklejaniu rożka. Zbieramy cztery rogi kwadratu, jak kopertę, zlepiamy dokładnie. Chrupiące paczuszki z ciasta francuskiego lub ciasta fillo wypełnione farszem szpinakowym z dodatkiem serów feta i ricotta.