Przepis: Apetyczny Wątróbka w śmietanie

Posted on

Wątróbka w śmietanie. Печень в сметане (Wątróbka w śmietanie). Andrey Azarov. Загрузка. Śledzie w śmietanie to bardzo pyszne i super proste do zrobienia danie. Przepis na śledzia w śmietanie trzeba poznać.

Wątróbka w śmietanie Duszony królik w śmietanie jest daniem delikatnym i aromatycznym. Schłodzone, jędrne kawałeczki śledzi, w śmietanie z bardzo smakowitymi dodatkami. Śledzie to klasyka, śledzie w śmietanie tym bardziej. Sprawdź, jak zrobić królika w śmietanie – na rodzinny bądź odświętny obiad. Mozesz miec Wątróbka w śmietanie using 7 skladniki i 3 kroki. Oto, jak cook to.

Skladniki Wątróbka w śmietanie

  1. To 400 g of wątróbki drobiowej.
  2. Przygotuj 1 of cebula.
  3. To 4 of pieczarki.
  4. Przygotuj 1 łyżeczka of masła.
  5. Potrzebujesz 3 łyżki of tłustej śmietany.
  6. Potrzebujesz of sól.
  7. Potrzebujesz of pieprz.

Królik w śmietanie to doskonałe danie dla alergików i osób, które nie lubią czerwonego mięsa. Królik w śmietanie pojawiał się na stole w domu rodzinnym mojej mamy za czasów, kiedy mój dziadek hodował króliki. Królik w śmietanie. Śledź w śmietanie to pyszna przystawka, ale podany z ziemniakami to gotowy pomysł na obiad. "Śledź w śmietanie". Potrawka z królika w śmietanie to dla mnie wspomnienie dzieciństwa, bo moja Mama często ją przygotowywała:).

Wątróbka w śmietanie instrukcje

  1. Wątróbkę płuczemy, osączamy. Cebulę i pieczarki kroimy..
  2. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy wątróbki. Obsmażamy ze wszystkich stron. Dodajemy pokrojoną cebulę podlewamy słodką śmietaną. I dusimy ok. 10 minut..
  3. Podajemy zazwyczaj z pszennym pieczywem. Można też podać z wytrawnym kopytkami….

I, mimo że nigdy nie jadłam królika nigdzie poza rodzinnym domem. Tradycyjne polskie śledzie w śmietanie z jabłkiem i cebulą, podane na smażonych w Śledzie w śmietanie z dodatkiem tartego jabłka i cebuli możemy podać w ciekawy sposób na plasterkach jabłek. Śmietanka – produkt mleczny otrzymywany w procesie odwirowywania mleka surowego. Stanowi półprodukt przy wytwarzaniu wielu produktów mlecznych np. śmietany, masła śmietankowego, lodów śmietankowych. Sprzedawana również w postaci nieprzetworzonej lub przetworzonej metodą UHT. To mój ulubiony przepis na śledzie w śmietanie.