Przepis: Apetyczny Krakowskie Obwarzanki

Posted on

Krakowskie Obwarzanki.

Krakowskie Obwarzanki Mozesz ugotowac Krakowskie Obwarzanki using 9 skladniki i 7 kroki. Oto, jak osiagnac to.

Skladniki Krakowskie Obwarzanki

 1. Potrzebujesz 1/2 kg of mąki pszennej.
 2. Przygotuj 120 ml of ciepłej wody.
 3. Potrzebujesz 100 ml of ciepłego mleka.
 4. Przygotuj 50 gr of świeżych drożdży.
 5. To 1 łyżeczka of soli.
 6. Przygotuj 1 łyżka stołowa of cukru.
 7. Przygotuj 2 łyżki of masło.
 8. Przygotuj 1 of jajko do ciasta.
 9. Potrzebujesz 1 of jajko do smarowania obwarzanków.

Krakowskie Obwarzanki krok po kroku

 1. Przygotuj zaczyn z ciepłego mleka, łyżeczki mąki, cukru i rozkruszonych drożdży. Odstaw na 15 min w ciepłe miejsce. Ja odstawiam na talerz pod którym gotuje sią woda do zaparzenia obwarzanków. Przykrywam miskę z zaczynem szmatką. Ma być miło i przytulnie..
 2. W drugiej misce mieszam przesianą mąkę z solą, dolewamy ciepłej wody, zaczyn, jajko i masło, wyrabiam ciasto przez ok 10 min. Ponownie odstawiam do wyrośnięcia na 20 min w ciepłym miejscu..
 3. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. Teraz dlikatnie rozwałkuję ciasto na 2 cm placek i podzielę na osiem równych kawałków. Wychodzi ok 120 gr na porcję. Każdą kuluję podobnie jak pączki. Pierwszy wykulowany kawałek już odpoczął, gdy kończyliśmy kulować ostatni. Teraz ten pierwszy kawalek wałkujemy rękoma w ksztalt długiego kluska i tak po kolei z każdym..
 4. Następnie zaginamy pierwszego długaśnego kluska w pół i zawijamy w warkocz, końce łączymy razem. Tak uzyskamy ksztalt obwarzanka. Kiedy wszystkie osiem będzie gotowe odstawiamy na 10 min do wyrośnięcia. W tym czasie zagotujemy wodę i kolejno kładziemy obwarzanki na wrzątek. Obgotujemy z każdej strony po minucie..
 5. Rozgrzewamy piekarnik na 220C następnie układamy na blasze wyciągnięte z wrzątku ciasto, smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy dowolnymi ziarnami, mak, sezam, czarnuszka i grubo mielona sól. (ziarna dobrze jest wcześniej namoczyć) pieczemy przez ok 20 min w 220C. najlepiej na kratce, aby się równo upiekły. Jeśli pieczemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, należy je po 20 min obrócić i pozostawić w piekarniku do przestygnięcia..
 6. .
 7. .